Instrukcje pielęgnacji

Ogólne zasady pielęgnacji mebli

W celu zachowania piękna i funkcjonalności mebli przez wiele lat, zalecamy stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pomogą zachować meble w dobrej kondycji.

Regularnie czyść meble

Aby uniknąć osadzania się kurzu, regularnie odkurzaj meble i wykorzystaj delikatny środek czyszczący, który nie uszkodzi powierzchni mebli. Jeśli zdecydujesz się na użycie środka czyszczącego, upewnij się, że jest on odpowiedni dla rodzaju powierzchni mebli (poniżej szczegółowa specyfikacja). Nigdy nie używaj środków zawierających alkohol, amoniak lub inne ostre substancje, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię. Wycieraj meble miękką szmatką, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Unikaj stosowania ostrych narzędzi, takich jak noże lub narzędzia z metalu, które mogą zarysować powierzchnię mebli.

Unikaj nadmiernego naświetlenia

Meble wystawione na słońce, szczególnie te wykonane z drewna lub skóry, mogą ulec blaknięciu, spękaniom i innym uszkodzeniom. Upewnij się, że meble nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i zastosuj odpowiednie zasłony lub rolety, aby ograniczyć naświetlenie lub zachowaj bezpieczną odległość między ich ustawieniem a oknami.

Zabezpieczaj przed wilgocią

Meble, szczególnie te wykonane z drewna, mogą ulec uszkodzeniu w wyniku wilgoci. Upewnij się, że meble nie są narażone na wilgoć, a w razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochronne, takie jak impregnaty.

Unikaj uderzeń i zarysowań

Meble mogą ulec uszkodzeniu w wyniku uderzeń, zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych. Aby uniknąć takich uszkodzeń, postaraj się traktować meble z ostrożnością i unikaj przesuwania ich po jakichkolwiek powierzchniach.

Regularnie konserwuj meble

Aby zachować piękno i funkcjonalność mebli przez wiele lat, regularnie stosuj odpowiednie środki konserwujące, takie jak woski lub oleje. Należy zastosować tylko te środki, które są odpowiednie dla rodzaju powierzchni mebli, z których są wykonane. Przed użyciem zawsze przetestuj produkt na niewidocznej części mebli, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzenia. Zawsze czytaj etykiety produktów i stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta.

Pielęgnacja mebli jest kluczowa dla zachowania ich trwałości i piękna. Postępując zgodnie z powyższymi zaleceniami, będziesz miał pewność, że Twoje meble będą zachowane w doskonałym stanie na wiele lat.

Jeśli masz wątpliwości co do sposobu pielęgnacji swoich mebli, skontaktuj się z nami: hello@maybel.pl.

Pielęgnacja i konserwacja

Poniżej znajdują się ogólne wytyczne dotyczące pielęgnacji i konserwacji wszystkich tkanin i faktur, z jakimi spotkać się możesz w maybel. Przestrzegamy, aby:

1. Zawsze postępować zgodnie z instrukcjami dla konkretnego produktu i materiału.
2. Używać łagodnych środków czyszczących.
3. Nigdy nie używać chemicznych środków czyszczących, ani ostrych materiałów ściernych.
4. Unikać bezpośredniego światła słonecznego – chcąc zachować pierwotny kolor materiałów.
5. Nie umieszczać produktów w pobliżu źródeł ciepła.
6. Chronić powierzchnie przed wysoką temperaturą i wilgocią.
7. Przedmiotów przeznaczonych wyłącznie do użytku w pomieszczeniach, nie używać na zewnątrz.
8. Okresowo dokręcać śruby montażowe w miejscu łączeń elementów – naturalnie mogą się rozluźnić.

DREWNO

Drewno zmienia się w ciągu swojego życia, dostosowując się do zmian wilgotności i naświetlenia. Ekspozycja na światło słoneczne może z czasem powodować zmiany koloru i struktury (głównie w czasie pierwszych miesięcy użytkowania). Drewniane meble należy umieszczać w pomieszczeniach o względnej wilgotności powietrza (40-50%) i temperaturze ok. 20°C. Ze względu na wrażliwość na temperaturę i wilgotność, zalecamy impregnację drewna w miesiącach zimowych — najlepiej przed sezonem i zaraz po nim. Ponadto, lite drewno może ulec zwietrzeniu, aby mu zapobiec staraj się codziennie wycierać jego powierzchnię do czysta, lekko zwilżoną ściereczką. Używaj tylko i wyłącznie czystej wody, bez detergentu czy innych środków czyszczących bądź chemicznych.

MALOWANE DREWNO

Malowane meble są proste w utrzymaniu. Przetrzyj je co kilka dni wilgotną szmatką. Jeśli używasz wody, pamiętaj, aby nie pozostawić jej kropel na powierzchni czyszczonej– może to spowodować trwałe ślady podczas ich wysychania.

OKLEINA DREWNIANA

Piękne, łatwe w czyszczeniu i trwałe forniry są godnymi konkurentami do litego drewna, mimo że często są błędnie uważane za gorsze pod względem jakości. Meble fornirowane są wykonane z cienkich arkuszy naturalnego drewna, które są nakładane na podstawę z płyty MDF, sklejki lub płyty wiórowej, nadając powierzchni wygląd drewna litego. Produkt końcowy jest następnie lakierowany poliuretanem w celu uzyskania trwałego, łatwego w pielęgnacji wykończenia. Proces produkcyjny pozwala na uzyskanie równomiernego wyglądu słojów, dzięki czemu można wyrównać naturalne różnice w powierzchni, zyskując bardziej jednolity wygląd. Forniry drewniane nie starzeją się w taki sam sposób jak lite drewno – są mniej podatne na odpryski i wypaczenia, dzięki czemu są z natury bardziej trwałe, niż powierzchnie drewniane. Dodatkowo, ograniczone zostaje zużycie surowców naturalnych, ponieważ tylko zewnętrzna warstwa mebli fornirowanych jest wykonana z litego drewna.

Pielęgnacja drewna fornirowanego nie jest skomplikowana. Aby drewno fornirowane nie ulegało degradacji i zostało z Tobą na długo, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Niekorzystnie wpływają na fornir detergenty oraz inne agresywne specyfiki. Do pielęgnacji mebli fornirowanych używamy zazwyczaj delikatnych tkanin oraz zwykłej wody. Jeżeli zabrudzenie jest na tyle mocne, że nie da się go usunąć, należy użyć delikatnego środka czyszczącego jakim jest mydło. Fornir czyścimy wykonując okrężne ruchy, przecierając na koniec wszystko suchą szmatką. Jest to materiał wysoce wrażliwy również na ciepło i warto o tym pamiętać, aby nie stawiać na nim rozgrzanych przedmiotów, kubków z gorącymi napojami itd.

LAMINAT

Wykonany z kilku warstw papieru, sprasowanego pod ciśnieniem żywicami na bazie melaminy, laminat jest wysoce odporny na zużycie. Nie wchłania brudu i wody oraz jest łatwy w utrzymaniu. Czyść go codziennie czystą, wilgotną szmatką lub gąbką i łagodnym detergentem o neutralnym pH. Wycieraj do sucha. Unikaj umieszczania laminatu w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ powoduje to jego blaknięcie.

MARMUR I KAMIEŃ

Piękno marmuru i kamienia polega na tym, że nie ma dwóch takich samych jego kawałków. Tworzony przez tysiące lat egzemplarz nosi ślady swojej historii, wykazując naturalne niedoskonałości. Odrobina pielęgnacji i konserwacji, nagrodzi Cię dożywotnim użytkowaniem. Aby uszanować autentyczność kamienia naturalnego, marmur pokrywany jest środkiem uszczelniającym, który zapewnia optymalny kompromis między naturalnym wykończeniem, a funkcjonalnością. Uszczelniacz pozostawia satynowo-gładką powierzchnię, która jest odporna na płyny (wyjątek stanowią kawa, herbata i soki, które uszkadzają jego powierzchnię) i brud. Na marmurze nie umieszczaj także kwaśnych owoców oraz nie stosuj żrących i ściernych chemikaliów. Aby uniknąć codziennych uszkodzeń, używaj podstawek i podkładek – chroniąc surowiec przed gorącą zastawą stołową lub wszystkim, co może porysować lub poplamić powierzchnię. Jeśli zdarzy się wypadek, działaj szybko używając papierowego ręcznika. Nie pocieraj, ponieważ spowoduje to rozprowadzenie płynu. Użyj detergentu o neutralnym pH lub mydła, zapobiegając wysychaniu lub wchłanianiu plamy w kamień. Marmur odkurz raz lub dwa razy w tygodniu miękką ściereczką z mikrofibry. Okresowo myj ściereczką zwilżoną ciepłą wodą, dodając niewielką ilość płynu do mycia naczyń o neutralnym pH. Nie używaj gąbek, zwłaszcza tych drucianych. Do usuwania trudnych zabrudzeń zalecamy stosowanie specjalistycznego mydła do kamienia naturalnego. Nigdy nie używaj kwaśnych detergentów (takich jak środki do czyszczenia łazienek) ani detergentów zawierających wybielacz. Należy pamiętać, że uszczelniacz do marmuru należy konserwować co 8–12 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania.

BETON

Beton to naturalnie porowaty materiał, ze zmieniającymi się w czasie niedoskonałościami powierzchni. Przedłuż żywotność i piękno betonowych przedmiotów wewnętrznych, czyszcząc je okresowo łagodnym mydłem i wodą, a następnie susz, przecierając miękką szmatką.

CERAMIKA

Powierzchnie ceramiczne należy czyścić łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Do usuwania plam użyj delikatnego mydła nałożonego na wilgotną bawełnianą szmatkę, wycierając następnie do sucha powierzchnię oczyszczoną. Nie używaj chemicznych środków żrących ani ostrych materiałów ściernych.

SZKŁO

Do codziennego czyszczenia używaj miękkiej, suchej szmatki. Do ciężkich plam, użyj miękkiej szczotki i standardowego płynu do mycia naczyń, po czym spłucz roztworem octu i wody. Proces ten zakończ przecierając suchą, nie strzępiącą się ściereczką. Unikaj używania chemicznych i ściernych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię szkła.

SZKŁO LUSTRZANE

Każde przesunięcie mebla z powierzchnią lustrzaną wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia. Dlatego ogranicz wszelkie ruchy do minimum. Do czyszczenia szkła lustrzanego użyj miękkiej, czystej ściereczki wykręconej w ciepłej wodzie. Nie pozwól, aby krawędzie lustra pozostawały mokre przez dłuższy czas. Nie używaj do czyszczenia kwasowych lub zasadowych środków czyszczących czy też środków ściernych, proszków bądź wełny stalowej. Zalecamy używanie środków przeznaczonych do szkła, pozbawionych amoniaku i octu.

PORCELANA

Aby zachować dobrą kondycję obiektów wykonanych z porcelany, do czyszczenia używaj nie ściernej ściereczki lub gąbki i ciepłej wody z mydłem. Unikaj umieszczania ich w ekstremalnie gorących lub zimnych środowiskach, takich jak piekarnik lub zamrażarka, ponieważ może to spowodować szok termiczny, uszkadzając konstrukcję poprzez pękanie i kruszenie. Zasadniczo nie używaj żadnych chemicznych ani ściernych środków czyszczących. Trwałe ślady na zastawie stołowej – w szczególności na porcelanie matowej czy szkliwionych powierzchniach, często spowodowane używaniem sztućców – można usunąć za pomocą wapna wiedeńskiego, środka do czyszczenia ceramiki, sody oczyszczonej lub niewielkiej dawki octu. Do usuwania plam użyj bawełnianej ściereczki. Należy pamiętać, że tą metodą nie można usunąć głęboko wyrytych rys.

MOSIĄDZ

Mosiądz to stop metalu wykonany z miedzi i cynku. Nieobrobiona wersja surowca, naturalnie utlenia się od momentu wystawienia go na działanie powietrza – często już przed użyciem pojawiają się ciemne plamy. Nie jest to wada, a raczej naturalna cecha litego mosiądzu.

MOSIĄDZ POLEROWANY I SZCZOTKOWANY

Aby polerowany lub szczotkowany mosiądz wyglądał jak najlepiej, należy go czyścić delikatnym środkiem do polerowania metalu i miękką szmatką, unikając wody. Kremy i/lub ściereczki do polerowania można kupić w większości sklepów detalicznych. Niektóre z produktów mosiężnych są wykończone warstwą lakieru, aby chronić powierzchnię przed utlenianiem. Do czyszczenia lakierowanego mosiądzu używaj miękkiej, suchej szmatki, unikając chemicznych lub ściernych środków czyszczących oraz wody.

POWIERZCHNIE STALOWE I ALUMINIOWE

Do czyszczenia używaj miękkiej, suchej szmatki. Unikaj chemicznych lub ściernych środków czyszczących oraz używania wody. Należy pamiętać, że twarde polerowanie z pewnością uszkodzi powierzchnię produktu, staraj się proces pielęgnacji przeprowadzić bardzo delikatnie.

PRODUKTY TAPICEROWANE

Choć meble tapicerowane wykazują niezwykłą trwałość – każdy element starzeje się z upływem czasu w niepowtarzalny sposób. Meble zbudowane z pianki, w zależności od zastosowania, ulegać będą różnym deformacjom podczas użytkowania. Luźne i puchowe poduszki należy regularnie obracać i ugniatać, po czym przywracać ich pierwotną formę, zapewniając tym samym równomierne zużycie i zachowanie kształtu. Tekstylia barwione indywidualnie, mogą wykazywać różnice w kolorze w zależności od partii, w której się znajdą. Dotyczy to również garbowanej skóry. Aby wyczyścić tkaninę obiciową, często odkurzaj ją miękką szczotką. Nie pocieraj energicznie, ponieważ może to spowodować utratę koloru i/lub uszkodzenie jej powierzchni.

SKÓRA

Unikaj wystawiania skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Czyść ją za pomocą specjalistycznych mydeł regeneracyjnych, wykonując mieszankę z wodą o temperaturze pokojowej. Nałóż powstały roztwór na skórę miękką szmatką. Unikaj długiego moczenia. Susz polerując czystą bawełnianą ścierką. Dodatkowo regularnie odkurzaj skórę miękką szczotką, usuwając z jej powierzchni kurz. Nigdy nie używaj detergentów, amoniaku, olejów, past lub lakierów.

DYWANY

Przy odpowiedniej pielęgnacji i dbałości, Twój dywan będzie wyglądał pięknie przez wiele lat. Odkurzaj go często, usuwając kurz i brud. Utrata włókien lub „zrzucanie przędzy” jest procesem naturalnym w przypadku nowych, wełnianych dywanów i zmniejsza się wraz z ich częstym odkurzaniem. Powoduje również podniesienie spłaszczonego włosia w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Aby przedłużyć żywotność dywanu:

● stosuj kółka do mebli, czyniąc je mobilnymi,
● pod każdym dywanem połóż podkład antypoślizgowy,
● regularnie obracaj dywan, zmieniając miejsca jego zużycia,
● unikaj ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które przyczyniają się do
blaknięcia kolorów,
● trzymaj dywan z dala od ostrych przedmiotów i otwartego ognia.

Aby zminimalizować uszkodzenia, w przypadku pojawienia się problemu:

● usuń wszelkie ciała stałe łyżką lub tępym nożem,
● wytrzyj rozlane płyny ręcznikiem kuchennym,
● unikaj tarcia, które może spowodować trwałe uszkodzenie lub rozerwanie powierzchni,
● nie używaj wody,
● unikaj chemicznych środków czyszczących, które mogą utrwalić plamę lub pozostawić lepki osad podatny na ponowne zabrudzenie.

WEŁNA

Dywany wełniane wykonane są z włókien zwierzęcych. Jeśli dywan zamoczy się i długo pozostanie wilgotnym, może wydzielać nieprzyjemny zapach. Mokry dywan należy niezwłocznie wysuszyć, unikając tym samym pojawienia się na jego powierzchni pleśni. Dywany wełniane umieszczone w ciemniejszych lub chłodniejszych pomieszczeniach prawdopodobnie pozostaną mokre dłużej, niż dywany rozłożone w cieplejszych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Jeśli to możliwe, rozwieś
dywan na zewnątrz, aby wysechł na bezpośrednim słońcu. W zależności od klimatu i pory roku, właściwe wyschnięcie dywanu może zająć około tygodnia. Przenieś go na noc do środka, unikając porannej rosy. Pamiętaj o jego obracaniu i równomiernym suszeniu obu stron. Po całkowitym wyschnięciu posyp dywan sodą oczyszczoną, pozostaw w tym stanie na 30 minut, po czym odkurz. Jeśli zapach będzie się utrzymywał, powtórz tę czynność. Dodaj dwie łyżki olejku z drzewa herbacianego do wody umieszczonej w butelce ze spryskiwaczem. Wstrząśnij i lekko spryskaj dywan. Pozwól jednej stronie wyschnąć i powtórz czynności z drugiej strony. Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek antyseptyczny, który pomaga neutralizować pleśń.

LEN

Len to delikatne naturalne włókno, które oferuje wspaniałą miękkość, ciepło i zdolność odprowadzania wilgoci. W przeciwieństwie do bawełny, która ma tendencję do zatrzymywania wody przez dłuższy czas – len schnie szybko, co pomaga zmniejszyć gromadzenie ciepła w nadmiernie ciepłych warunkach. Regularne pranie jest korzystne dla czystego surowca – zmiękczając go i upiększa, nadając mu świeży wygląd. Lniany materiał jest bardzo odporny, w porównaniu do innych tekstyliów. Lnianą pościel można prać w pralce. Materiały należy uprzednio rozdzielić na podstawie koloru. Zawsze unikaj prania tkanin jasnych z ciemnymi. Podczas korzystania z pralki domowej lub komercyjnej, utrzymuj temperaturę wody nie wyższą niż letnią, a najlepiej zimną. Gorąca woda może powodować kurczenie się lnu lub osłabienie włókien. Użyj delikatnego cyklu, aby utrzymać włókna w stanie nienaruszonym. Zaaplikuj łagodny detergent i nie wybielaj.

BAWEŁNA

Bawełna to uniwersalne włókno naturalne, które zapewnia chłonność i ciepło jednocześnie. Posiada naturalnie miękkie i oddychające tkanki. Solidne włókno zapewnia trwałość i długą żywotność materiału. Regularne pranie jest dla bawełny bardzo korzystne – zmiękcza i upiększa tkaninę, jednocześnie nadając jej atrakcyjny wygląd. Rozdziel według koloru, aby uniknąć zacieków i odbarwień. Użyj łagodnego detergentu i nie wybielaj. Nie przeciążaj pralki, gdyż może to uniemożliwić równomierne czyszczenie tkaniny. Pierz w delikatnym cyklu, aby utrzymać włókna w stanie nienaruszonym.

RATTAN

Rattan to naturalny materiał, pozyskiwany z rośliny z rodziny palm, charakteryzujący się unikalnymi wariacjami kolorystycznymi, które sprawiają, że każdy jego element jest wyjątkowy. Do codziennego czyszczenia używaj suchej szmatki. Raz w miesiącu czyść roztworem powstałym z jednej łyżki płatków mydlanych, rozpuszczonych w jednym litrze ciepłej wody. Płyn nakładaj na rattan, pozwalając mu wniknąć w każde włókno. Na koniec przetrzyj wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Rattan nadaje się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. Używany na zewnątrz – noce powinien spędzać w środku pomieszczenia lub pod przykryciem, zwłaszcza w chłodną, deszczową pogodę.

GUMA I SILIKON

Do czyszczenia gumy i silikonu użyj łagodnego detergentu lub sody oczyszczonej i nie rysującej powierzchni szczotki. Zastosuj lekki nacisk podczas szorowania, wykonując okrężne ruchy. Na koniec spłucz czystą wodą. Nałóż sodę oczyszczoną na miejsca, które są lepkie lub posiadają naloty pleśni. Delikatnie wmasuj sodę w czyszczoną powierzchnię. Po szorowaniu umyj łagodnym detergentem, aby usunąć wszelkie pozostałości. W razie potrzeby czynność tę powtórz.

PLASTIK

Plastik to szerokie pojęcie, które może opisać różne materiały używane w meblach i tekstyliach. Na szczęście pielęgnacja i czyszczenie tych materiałów, pomimo subtelnych różnic w składzie, przebiega według tych samych ogólnych kroków. Powierzchnie plastikowe regularnie odkurzaj miękką, wilgotną szmatką. Trzymaj szorstkie i ostre przedmioty z daleka, unikając powstania jakichkolwiek zarysowań. Myj ścierką, zwilżoną roztworem łagodnego detergentu i ciepłej wody. Po umyciu dokładnie opłucz i osusz. Unikaj rozpuszczalników ściernych, gąbek do szorowania i żrących środków do czyszczenia kuchni czy łazienek.