Ceramiczna architektura Malwiny Konopackiej
Jest uosobieniem wyobraźni, która nie posiada ograniczeń. Tej rozkochanej w kolorach, czerpiącej z nich energię. Z ceramiki szlachetnej tworzy obiekty, podkreślające urodę owoców i kwiatów. Rzeźbiarskie naczynia gromadzące całe ich piękno. To artystka nowych brył i pionierskich form, kunsztownie obrazująca malowniczość ludzkich wspomnień. Jej wazony to powroty – do barw ornamentu na ulubionej sukience mamy i do czasu, który zdawał się rozciągać i wydłużać, być nieskończony.
To ceramiczna architektura; osiedla retrospekcji do szczęśliwych momentów. Totemy wypalane na cześć monumentalnej kultury, miłości i sztuki. Rodzime wzornictwo, z czarem nostalgicznej przeszłości w glinianej masie. I rzemieślnicza baśń, którą subtelnie opowiada jej wyjątkowa narratorka – Malwina Konopacka.

Wazon OKO Malwina Konopacka stworzyła podczas studiów, na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Początkowo ceramiczne wklęsłości i żłobienia złociła, następnie bazowej formie nadała trójwymiarowość, mocując do jej powierzchni pastelowe kule. Z biegiem czasu powstała jeszcze monochromatyczna seria bazująca na pastelowym, silnie nasyconym kolorze oraz ta jeszcze bardziej rzeźbiarska – która oprócz ceramicznych kul, posiadała także ceramiczne dyski.
W ten sposób OKO Gold ewoluował do miana OKA Circus, przeistaczając się z czasem w serię OKO Forms i OKO Rocket. I rozrósł, w kolekcję obiektów niespotykanych, których barwną i plastyczną wirtuozerię prezentujemy na maybel.pl
Obiekty tworzone przez Malwinę noszą żeńskie imiona. Wazon „ Irena” nazwany został na cześć babci artystki. Takie mianownictwo nawiązuje do tradycji określania serwisów żeńskimi imionami, takimi jak Helena, Aldona lub Iza z zakładów Chodzieży czy Ćmielowa. To również osobisty hołd dla kobiet z rodziny artystki:
Wazon Oko powstał, kiedy jeszcze nie miałam dzieci. Rodzina zaczęła się od Nany – tak na starszą córkę Anielkę mówiła młodsza – Tereska. Potem był wazon Teresa. Wyglądem przypomina Oko, ale jest wysoki na 79 cm – tyle, ile w tamtym czasie miała młodsza córka. Kiedy powstała Teresa, Anielce zrobiło się smutno, że nie ma wazonu z jej imieniem. Robiłam wtedy formę patery i zapytałam: ‘A patera Aniela może być?’. I tak zostało.
Odkryj wazony, patery i kubki – nową sztukę użytkową autorstwa Malwiny Konopackiej, którą zgromadziliśmy w podkategorii pater i wazonów. Daj się oczarować.