Obiekty świetlne Krzysztofa Sokolovskiego.

Udostępnij na:

Krzysztof Sokolovski jest artystą wizualnym i twórcą koncepcji kognitostrukturalnej, bazującej na malarstwie monumentalnym i sztalugowym, obiektach świetlnych, instalacjach artystycznych i  rzeźbie. Urodził się w 1985 r. w Ejszyszkach na Litwie, a od 2003 roku mieszka i tworzy w Polsce. Ukończył studia nad energetyką cieplną na Politechnice Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz kurs anatomii prawidłowej i klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku.

Obok działalności artystycznej Sokolovski kontynuuje rodzinną tradycję rzemieślniczej pracy w drewnie. Swoje umiejętności rozwijał pod nadzorem ojca i dziadka, którzy zajmowali się projektowaniem oraz wykonywaniem drewnianych nastaw ołtarzowych, jak też wyposażeniem meblarskim świątyń i domów mieszkalnych. Rzetelność rzemieślnicza wzbogacona o talent artystyczny, rozwinięty podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych, pozwoliły Sokolovskiemu na tworzenie unikatowych dzieł sztuki, którymi są całościowo zaprojektowane i wykonane wnętrza. Obrazy, do których można wejść i stać się ich częścią. Artysta nie tylko kształtuje przestrzeń pod kątem estetycznym, ale również poddaje ją analizie teoretycznej, nadając jej głębszy wymiar intelektualny. Kreuje elementy wystroju, tkając narrację wokół wybranego elementu, osiągając w ten sposób harmonię pomiędzy jego funkcjonalnością, a sztuką.

Poza szerokim zakresem zainteresowań i studiów Sokolovskiego warto wspomnieć o około czterdziestu wystawach indywidualnych na całym świecie oraz licznych wystawach zbiorowych, na których dotychczas zaprezentował swoje obrazy sztalugowe, polichromowane reliefy, obiekty i struktury świetlne. Sokolovski jest również autorem polichromowanych wnętrz neosakralnych w kraju i za granicą.

KOGNITOSTRUKTURA

Koncepcja kognitostrukturalna godzi postęp naukowy z duchowością człowieka. To forma kulturowa, której celem jest pielęgnacja naturalnej skłonności człowieka do przeżyć duchowych.

Nazwa stanowi połączenie łacińskiego cognitio, oznaczającego poznanie oraz structura, oznaczającego budowę. To wnikliwa analiza procesu poznawania rzeczywistości oraz nadaniu temu procesowi szczególnego znaczenia. Przede wszystkim poprzez skupienie się na pięknie zarówno samej poznawanej rzeczy, jak na pięknie procesu poznawczego. Piękno prezentuje tu wartość najwyższą, przedstawia się jako piękno istnienia. Kolejnym elementem jest umiłowanie samego procesu poznawania –  drogę do przeżyć duchowych i budowy zrównoważonego świata wewnętrznego człowieka. Celem jest ukazanie kształcenia się, jako pewnego rodzaju modlitwę i ścieżkę do wolności doczesnej i metafizycznej.

Sztuka kognitostrukturalna jest sposobem pielęgnacji własnej duchowości poprzez poznanie. Poprzez pozostawienie intuicji twórczej w stanie niezmienionym, przy jednoczesnym skierowaniu uwagi na świat zewnętrzny.

WNĘTRZE KOGNITOSTRUKTURALNE

Wnętrze kognitostrukturalne odrzuca granice wyobraźni. Ubrane jest w elementy świadczące o podstawach ludzkiego istnienia. Snuje opowieść o początkach ewolucji i wszechświata. Odzwierciedla czasy, w których metody zdeterminowane naszym potocznym rozumieniem czasu i przestrzeni nie mają racji bytu. Możemy je badać kosmicznymi teleskopami, ale nawet ich moc okazuje się tu niewystarczająca.

Krzysztof Sokolovski i Joanna Mazuś projektują kompleksowo wnętrza, których historia złożona z mnogości znaczeń, łączy się ze znaczeniami bytu człowieka w tych przestrzeniach żyjącego. Odrzucają naukowe pobudki tłumaczące powstanie świata, na rzecz wielkiej ufności pokładanej w ludzkiej wyobraźni i umiejętności dociekania własnej prawdy.

Po prostu budują świat emocjonalnie nieograniczony. Magiczny. Jak my, w maybel.